Адора Flatiron Скопје
Адора Diаmond Garden
Аеродром црква 3
Сакам да купам СТАН

Новости

15/08/2013

ИНОВАТИВНИ РЕШЕНИЈА ЗА АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ВО КАМПАЊАТА ЗЕЛЕНА АРХИТЕКТУРА, ПРЕЗЕНТИРАА СТУДЕНТИТЕ НА ЛЕТНАТА ШКОЛА 2013

Промотивна кампања за „Адора Инженеринг“ под мотото „Зелена архитектура“, со акцент на еко домовите, иновативни решенија и предлози кои заслужуваат внимание, презентираа студентите на крајот на Летната школа 2013 во Охрид, организирана од Економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј во Скопје, студентската организација АИEСЕК, со поддршка на „Адора Инженеринг“. Младите студенти, преку нивната…

Повеќе
07/08/2013

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ИМ ГО ЧЕСТИТА РАМАЗАН БАЈРАМ НА ИСЛАМСКИТЕ ВЕРНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА

 „Адора Инженеринг“ на сите припадници на муслиманската вероисповед во Македонија, на своите вработени, купувачи, деловни партнери,  соработници и на  Исламската верска заедница им го честита најсветиот исламски празник Рамазан-бајрам. Посакувајќи им на муслиманите празникот да го минат во мир, здравје, спокојство и благосостојба со најблиските, од компанијата порачуваат богатството на различни култури и религии да…

Повеќе
06/08/2013

АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ВО ОХРИД ВИКЕНДОТ СВЕТНА СО ЕКО АКЦИЈА НА АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ

Во чест на 110 годишнината од Илинден и 53-тиот роденден на меѓународниот фестивал Охридско Лето, минатиот викенд со заедничка еко акција на Адора Инженеринг, Охридско Лето и Охридски комуналец, по атрактивниот концерт на ВИВА ВОКС, светна Античкиот театар во Охрид. Вредните раце на волонтерите-вработени во Адора Инженеринг, градежна компанија што го поддржува Охридско Лето и…

Повеќе
05/08/2013

МЕНАЏМЕНТ И ЛИДЕРСТВО ЗА УСПЕШЕН БИЗНИС-ПРЕЗЕНТИРАНА УСПЕШНАТА ГРАДИТЕЛСКА МАКЕДОНСКА ПРИКАЗНА ЗА АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ НА ЛЕТНА ШКОЛА 2013

Успешната развојна градителска приказна на Адора Инженеринг преку предавање на тема „Менаџмент и лидерство за успешен бизнис, Адора Инженеринг-Скопје“ беше  презентирана од страна на генералниот директор проф. д-р Ванчо Чифлиганец на Летната школа 2013 „Направи разлика-стани корпоративно општествено одговорен европски лидер“, што започна денес на Економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј, денес во…

Повеќе
01/08/2013

ИЛИНДЕНСКИ ВИКЕНД НА АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ВО ОХРИД

Градежната компанија „Адора Инженеринг“-Скопје, во чест на 110 годишнината од  националниот празник Илинден, организира специјална празнична викенд промоција во Охрид. Со дистрибуција на новиот информативен флаер на македонски и англиски јазик за елитниот станбен објект во Билјанини Извори-Охрид и  новите станбени објекти во Скопје, сите граѓани, домашни и странски гости во Охрид ќе имаат можност…

Повеќе
26/07/2013

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ПО ПОВОД 50 ГОДИНИ ОД СКОПСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС, СО АСЕИЗМИЧКИ ПАСОШ ЗА СИГУРЕН ДОМ И МИРЕН СОН НА ГРАЃАНИТЕ

Со цел преку станбено-деловни објекти со подобра асеизмичка стабилност да се зголеми сигурноста и безбедноста на граѓаните на Скопје и Македонија, „Адора Инженеринг“ на уникатен начин се вклучи во одбележувањето на 50 годишнината од скопскиот земјотрес. Во соработка со Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија ИЗИИС, градежната компанија во јули, на станбена десеткатница на „Адора“…

Повеќе
25/07/2013

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ НА ТЕЛЕВИЗИИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

„Адора Инженеринг“ е доста присутна во медиумите во Македонија со прилози и текстови на актуелни теми од градежништвото и комплементарни дејности. На 26 јули, на 50 годишнината од скопскиот земјотрес, во рамките на одбележувањето „Скопје се сеќава“, на Македонската телевизија, во утринската програма „Добро утро Македонијо“, гостин е проф. д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик и ген.…

Повеќе
13/07/2013

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ КАКО ГЛАВЕН СПОНЗОР ГО ПОДДРЖУВА ФЕСТИВАЛОТ ОХРИДСКО ЛЕТО 2013

Во рамките на корпоративните општествено одговорни практики, „Адора Инженеринг“ како главен спонзор, го поддржува 53-тото издание на нашата најголема музичко-сценска манифестација Охридско Лето, што синоќа со спектакуларен концерт на светски познатиот баритон од Русија Дмитриј Хворостовски беше свечено отворено пред неколку илјадна публика во Античкиот театар во Охрид. Со поддршка на овој меѓународен фестивал со…

Повеќе
11/07/2013

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ВО ЈАВНОСТА И МЕДИУМИТЕ ЗА „ВЕШТАЧКИОТ ЗЕМЈОТРЕС“ НА „АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ“ И ИЗИИС

Научната потврда на врвната асеизмичка стабилност на елитните станбени објекти на „Адора Инженеринг“ со симулираниот „вештачки земјотрес“ на станбена  десеткатница во општина Аеродром, Скопје, предизвика огромен интерес во јавноста и во медиумите, за што потврда се и повеќе од 60-тината објави во печатените, електронските и интернет медиумите. Успешниот проект што „Адора Инженеринг“ заедно со ИЗИИС…

Повеќе
10/07/2013

„Вештачки земјотрес“ по повод 50 години од скопскиот земјотрес, ја потврди асеизмичката стабилност на станбените објекти на Адора Инженеринг

   „Вештачки симулиран потрес“ на десеткатен објект во станбената населба „Адора“ во општина Аеродром, Ново Лисиче, во Скопје, изведен денес, и научно ја потврди врвната асеизмичка стабилност и цврстина на елитните станбено-деловни објекти на „Адора Инженеринг“ во Скопје. Градежната компанија, која е прва и единствена што направи тест на сигурноста со „вештачко земјотрес“ на станбена…

Повеќе
09/07/2013

Прием во чест на завршувањето на Европското првенство во борење во Резиденција Адора инженеринг –Црниче 06,07,2013 г.

    Адора инженеринг дооел Скопје во Резиденцијата Црниче на Водно, во саботата 06,7,2013 г. организира свечен прием во чест на завршувањето на Европското  првенство во борење,кое се одржа во Скопје, Македонија од 02-07 јули 2013 г. На приемот присуствуваа првите  луге  на  ЦЕЛА-Асоцијација на боречките  спортови на Европа, кои  Проф. д-р. Ванчо Чифлиганец го…

Повеќе
03/07/2013

Извршниот директор на „Адора Инженеринг“ Драгана Чифлиганец се стекна со титула доктор на науки

 Драгана Чифлиганец, извршниот директор на „Адора Инженеринг“ се стекна  со титулата доктор на науки, откако на 2 јули 2013 година, успешно ја одбрани докторската дисертација на тема: „Улогата и значењето на управувањето на малите и средни претпријатија“ на Правниот факултет „Јустинијан Први“ на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје. Драгана Чифлиганец на одбрана на…

Повеќе
26/06/2013

„АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ“ И „АДИНГ“ ЈА ПРОДЛАБОЧИЈА СОРАБОТКАТА ЗА ПРИМЕНА НА НАЈКВАЛИТЕТНИ МАТЕРИЈАЛИ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

Највисокото раководство на реномираните компании „Адора Инженеринг“ и „Адинг“, генералните директори проф. д-р Ванчо Чифлиганец и Благоја Дончев,  договорија продлабочување на соработката за примена на највисоките стандарди и материјали во градежните работи на „Адора Инженеринг“. Целта е се што досега се увезувало од странство, да се замени со висококвалитетни материјали од домашното продизводство на „Адинг“,…

Повеќе