ПРОФ. Д-Р ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ – ДА ГО ПОДДРЖИМЕ ИНФРАСТРУКТУРНИОТ РАЗВОЈ НА ОПШТИНА ИЛИНДЕН

Адора инженеринг инвестира 5 милиони евра во изградба на еден од најсовремените старски домови во општина Илинден, со капацитет за сместување на 180 лица од возрасната популација. Генералниот директор на Адора проф. д-р Ванчо Чифлиганец на Форумот за локален економски развој во организација на Општина Илинден, потенцира дека се решил за овој хуман бизнис на […]

СО ДЕВЕТ ОСВОЕНИ МЕДАЛИ КИК БОКС КЛУБОТ РАБОТНИЧКИ АДОРА ТРИУМФИРА НА IV БАЛКАН БЕСТ ФАЈТЕРС КУП ВО НИШ-СРБИЈА

Младите кик боксери и кик боксерки своите спортски успеси ги закитија со три златни медали, четири сребрени и две бронзени медали. На првиот голем меѓународен клубски турнир во едногодишното постоење на KBK Работнички Адора, злато освоија: Александар Ѓеорѓиевски, син на вработен во Адора инженеринг, Мартин Живковски и Мартин Андоновски. Сребрени медали освоија: Ангела Трајковска, Кристијан […]

ПОСВЕТЕНА РАБОТА, ГРИЖА ЗА ВРАБОТЕНИТЕ И ФИЛАНТРОПИЈА – ФОКУС ВО СЕМЕЈНИОТ БИЗНИС НА ПРОФ. Д-Р ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ

За предизвиците во семејните бизниси на самитот Македонија 2025 говореше д-р Драгана Д. Чифлиганец, извршна директорка на Адора инженеринг. „Посветена работа, грижа за вработените и филантропија, се најважните нешта што мојот татко и шеф ми ги пренесе во наследство, како фокус во работењето. Со оглед дека семејството е пред сè, не е едноставно да се […]

ЗA МОРАТОРИУМ ЗА ГРАДЕЊЕ ТРЕБА ДА ИМА НАЦИОНАЛНА СТРАТЕГИЈА, А НЕ ОПШТИНСКИ ОДЛУКИ!

Адора инженеринг бара рамноправен третман меѓу странските и домашните инвеститори и помеѓу самите домашни инвеститори. „За забрана ( мораториум ) за градење неопходно е да постои национална стратегија, а не тоа да се сведува на инцидентни општински одлуки“. Ова е констататирано на средбата меѓу раководството на Стопанската Комора и менаџментот на Адора инженеринг, реализирана во […]