Детскиот карневал го обои Радовиш во сите бои – претставниците на Адора инженеринг Бранко и Дане продефилираа со големиот број најмлади учесници

По втор пат во Радовиш, денес се одржа детскиот карневал чија цел е да стане традиција на детската игра во Македонија.На главниот покровител на фестивалот проф д-р Ванчо Чифлиганец, од страна на Општина Радовиш му беше доделено признание за поддршката, а тој им порача на децата да бидат среќни и секогаш низ игра да го […]

Центарот за боречки спортови Работнички Адора со нови спортови, голем број натпреварувачи и многу освоени награди во 2022

Кик бокс клубот Работнички Адора годинава прерасна во Центар за боречки спортови Работнички Адора, со проширен состав на боречки спортови, голем број активни натпреварувачи во кик бокс, џудо, ММЕ ( мешани боречки вештини ),  рекреативна група за детска гимнастика и обуки боречки спортски вештини за самоодбрана, за што е воспоставена соработка со Воената академија во […]

Соработка на повисоко ниво меѓу приватниот сектор и локалните институции со цел економски развој и просперитет, порача Душко Чифлиганец, заменик претседател на Адора Бизнис Групацијата

Во година во која особено ни е потребна визија за економски раст самитот „Македонија 2025“ се обиде на едно место да ја собере бизнис елитата од земјава и од светот, за да се видат можностите за развој на нашата мала економија во контекст на глобалните случувања. Во завршниот панел на самитот, учествуваше Душко Чифлиганец, заменик […]

Оглас за вработување

Сектор за ИКТ Менаџер на сектор Планирање и следење на имплементацијата на работните планови на ИКТ сектор, целите и клучните индикатори за успешност. Администрација на целосниот мрежен систем на компанијата (LAN, WLAN, VPN). Инсталирање, конфигурирање, сервисирање на  хардвер и системски софтвер. Следење и одржување на функционалноста на системските сервиси. Администрирање на Windows сервери и пратечки […]

Нашата Адора атлета Антонио Дамјановски со второ место на Отворениот мото крос шампионат Србија 2022

Нашиот најуспешен млад мото крос талент, Антонио Дамјановски, минатиот викенд се пласира на високото второ место на српскиот отворен шампионат 2022 на тркачката патека Serbia-Globare Motocross. Овој исклучително надежен 15 годишен мото крос возач од Битола, на шампионатот во Крушевац со голем број натпреварувачи од повеќе земји, во првата трка во класата MX2 го освои […]

Комплетно реновирана руинираната спортска училишна сала во Општина Кисела Вода со поддршка на Адора Бизнис Групација

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, генералниот директор на Адора инженеринг проф. д-р Ванчо Чифлиганец и познатиот ракометен голман Борко Ристовски со сечење лента, деновиве ја пуштија во употреба целосно обновената спортска сала во Основното Училиште „Невена Георгиева Дуња“ во Кисела Вода, Скопје. Со инвестициски проект вреден 4 милиони денари, поддржан од градежниот бренд […]

Скопското студио Dancers United е петкратен светски првак на Европското првенство во танц Варшава 2022

Инклузивната група Dancers United од Македонија, со танчери со типичиен и атипичен развој, која на Европското првенство во танц во Полска 2022 минатиот викенд учествуваше со поддршка на Адора Бизнис Групацијата, петта година по ред се закити со златен медал на Светскиот куп во рамките на ова првенство. Танчерите од скопското студио Dancers United со […]

Победнички триумф на нашата Адора атлета Антонио Дамјановски на MX Лагово 2022

Нашиот млад, многу талентиран спортист Антонио Дамјановски дебитираше во MX2 Мотокрос категоријата, со две победи во BMU Европскиот шампионат. Во исклучително тесна борба, Дамјановски успеа да извојува победа над противниците од Турција и Италија, коишто се задоволија со второто и третото место. Да потсетиме, нашата Адора атлета Антонио има само 15 години и ова е […]

Честит 1-ви Мај, интернационалниот ден на трудот

„За поголеми работнички права! За подостоинствен и поквалитетен живот на работниците“! Со овие пароли и заложби, почнувајќи од штрајковите за осумчасовен работен ден 1886 во Чикаго, преку синдикалните протести, дефилеа и маршеви, како и со традиционалните скари и излети во природа, веќе 136 години се одбележува и слави празникот 1-ви Мај, во светот и кај […]