Адора Flatiron Скопје
Адора Diаmond Garden
Аеродром црква 3
Сакам да купам СТАН

Новости

07/06/2019

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ БЕШЕ ДЕЛ ОД МЕЃУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА „ИДНИНАТА НА ГРАДЕЖНИОТ СЕКТОР 2019“ ВО ВИЕНА АВСТРИЈА

На конференцијата и меѓународните деловни средби „FUTURE OF BUILDING 2019“ ( „ИДНИНАТА НА ГРАДЕЖНИОТ СЕКТОР 2019“), што се одржа во Виена, Австрија, со поддршка на Адора инженеринг, учествуваше проект менаџерот, архитект Нина Стрезоска, која од овој инспиративен форум се врати со многу нови сознанија и идеи за идните проекти. Стрезоска, чија специјалност е енергетската ефикасност…

Повеќе
21/05/2019

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ БЕШЕ ДЕЛ ОД „ЕКОНОМСКИТЕ РАЗГОВОРИ ВО ВИЕНА“ – НОВИ ПЕРСПЕКТИВИ ЗА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

На Виенскиот економски форум 2019, што се одржа со Еврокомесарот Јоханес Хан, македонскиот премиер Зоран Заев, вицепремиерот Кочо Анѓушев и бизнисмени од реномирани компании, меѓу учесниците беа д-р Драгана Д. Чифлиганец и Душко Чифлиганец од топ менаџментот на Адора инженеринг. Претставниците на Адора остварија директни средби и разговори со потенцијалните инвеститори од различни бизнис сфери,…

Повеќе
04/05/2019

Адора инженеринг добитник на наградата „КРЕАТОРИ НА СТОЛЕТИЕТО“ за особен придонес во развојот на идеи, иновации и инвестиции во претприемништвото во средна и југоисточна европа

Во присуство на високи претставници на државата, бизнис секторот и меѓународниот економски форум „Перспективи“, денес на градежната компанија Адора инженеринг ѝ беше доделена големата интернационална награда „Креатори на столетието“ за особен придонес во развојот на идеи, иновации и инвестиции во претприемништвото во Средна и Југоисточна Европа од страна на Меѓународниот комитет за доделување на награди…

Повеќе
18/03/2019

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ АКТИВНА ВО ОДРЖЛИВИОТ РАЗВОЈ И СОЦИЈАЛНОТО ПРЕТПРИЕМНИШТВО

Адора инженеринг, добитник на наградата предводник на целите за одржлив развој 2019, беше дел од завршната конференција „Глобални цели за локална одржливост“ во рамките на проектот „Градење меѓу-секторски партнерства за одржлив развој“. Од страна на организаторот Конект и панелистите, овој градежен бренд беше истакнат како активна компанија, членка на Глобалниот Договор на ООН од 2012,…

Повеќе
27/02/2019

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ НАГРАДЕНА ОД ООН КАКО ПРЕДВОДНИК ЗА ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ 2019

Градежната компанија Адора инженеринг синоќа од Организацијата на обединетите нации ја доби наградата за компанија предводник во остварување на целите за одржлив развој 2019. Наградата, што прв пат се додели во рамките на проектот „Градење меѓусекторски партнерства за одржлив развој“, на Адора ѝ припадна за лидерската улога во изградбата и долгорочното унапредување на еко домовите…

Повеќе
07/12/2018

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГДОБИ НАЦИОНАЛНО ПРИЗНАНИЕ ЗА МАКЕДОНСКИ КВАЛИТЕТ 2018

Градежната компанија Адора инженеринг денес од претседателот на Република Македонија д-р Ѓорѓе Иванов доби национално признание за македонски квалитет 2018, што четврта година по ред го доделува Сојузот на Стопански комори на македонските претставници кои имаат традиција во создавање и одржување национален бренд. На манифестацијата Македонски квалитет, признанието го прими основачот и генерален директор на…

Повеќе
30/11/2018

ДУШКО ЧИФЛИГАНЕЦ ИЗБРАН ЗА МЛАД МЕНАЏЕР НА ГОДИНАТА НА МАНИФЕСТАЦИЈАТА МАЖИ НА ГОДИНАТА 2018

Душко Чифлиганец, заменик генерален директор на Адора инженеринг, синоќа беше избран за „Млад менаџер на годината 2018“, во друштво на 10 најуспешни мажи на годината, наградени во различни категории на првиот официјален избор „Мажи на годината во Македонија“. Жири комисијата, составена од реномирани членови од потврдени институции, бизнис секторот, новинари, режисери, стилисти и други дејности,…

Повеќе
29/11/2018

АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ Е ДОБИТНИК НА НАЈВИСОКАТА НАЦИОНАЛНА НАГРАДА ЗА НАЈДОБРИ ОПШТЕСТВЕНО ОДГОВОРНИ ПРОЕКТИ ЗА ИЗГРАДБА НА „НАЈГОЛЕМАТА ВНАТРЕШНА ГРАДИНА ВО ЕВРОПА“ DIAMOND GARDEN ВО СКОПЈЕ

Адора инженеринг, што досега има добиено 16 национални награди за најдобри општествено одговорни практики, на годинешното 11-то доделување, од министерството за економија го доби највисокото признание-статуетка за заштита на животната средина за проектот „Најголемата внатрешна градина во Европа“, за најновиот објект Адора Diamond Garden во Скопје. Во компанијата, пионер во воведувањето на енергетски ефикасните домови…

Повеќе
28/11/2018

ОТВОРЕН НОВИОТ КИК БОКС КЛУБ РАБОТНИЧКИ АДОРА ВО СКОПЈЕ

Трикратниот светски и европски првак во кик бокс Димитар Ѓорѓиев, кој има освоено 30 меѓународни пехари и медаљи и сите национални турнири во кик бокс од 2009-та година наваму, синоќа го промовираше новиот КИК БОКС КЛУБ РАБОТНИЧКИ АДОРА, што со идеални услови за тренинг на професионалци и аматери, е еден од најдобрите кик бокс центри…

Повеќе
24/11/2018

Адора инженеринг и Завар дизајн последните заеднички дизајн проекти за домување ги претставија на Skopje Design Week 2018

Адора инженеринг и Завар дизајн со заеднички изложбен простор и најновите дизајн проекти во објектите за современо домување, се претставија на 8-то издание на Skopje Design Week, минатата недела во Скопје. Публиката заинтересирана за актуелните трендови во дизајнот, имаше можност да се запознае со најновите решенија во архитектурата и дизајнот, со кои Завар и Адора…

Повеќе
19/11/2018

КОЈ Е ТИМОТ ПОЗАДИ „ПАР ЕКСЕЛАНС“ НЕДВИЖНОСТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Интервју во бизнис магазинот КАПИТАЛ со Душко Чифлиганец, заменик генерален директор на Адора инженеринг и проектантскиот тим на Адора Flatiron Скопје и Адора Diamond Garden Двата последни бренд објекти кои во името гордо го носат предзнакот Адора, (Flatiron и Diamond Garden) инвестициски тежат повеќе од 70 милиони евра економски обрт во двете насоки. Во нив…

Повеќе
04/11/2018

СО ОСВЕТУВАЊЕ НА КРСТИЛНИЦАТА ЗАОКРУЖЕН ПРАВОСЛАВНИОТ ЦРКОВЕН КОМПЛЕКС СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЛ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ-СКОПЈЕ

Во православниот храм Свети Јован Крстител во општина Аеродром, Скопје, според црковните традиции и обичаи, во присуство на ктиторот проф. д-р Ванчо Чифлиганец со семејството, верници и гости, поглаварот на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан денес ја освети и предаде во употреба новата крстилница. Со крстилницата, подигната, живописана и опремена во стилот на…

Повеќе
24/10/2018

Со бутик штанд за зелено домување, подарок кујна и архитектонско решение за ентериерно уредување за купен дом во Flatiron, Адора инженеринг се претставува на Саемот Realexpo 2018

Со оригинален бутик штанд во стилот на зеленото домување во Diamond Garden, најголемата градина за внатрешно домување во Европа со 5,5 тони зеленило од природно потекло и подарок, комплетно опремена кујна со целосно архитектонско решение за внатрешното уредување со секој купен дом во објектот Flatiron, градежната компанија Адора инженеринг учествува на Саемот за недвижности Realexpo…

Повеќе
19/10/2018

АДОРА ПО ПОВОД САЕМОТ ЗА НЕДВИЖНОСТИ СО СЕКОЈ КУПЕН ДОМ ВО FLATIRON ПОДАРУВА КОМПЛЕТНО ОПРЕМЕНА КУЈНА И ЦЕЛОСНО АРХИТЕКТОНСКО РЕШЕНИЕ ЗА ВНАТРЕШНОТО УРЕДУВАЊЕ НА СТАНОТ

Сите купувачи на дом во новиот маркантен објект Адора Flatiron Скопје, во периодот од 22 до 31 октомври, по повод Саемот за градежништво и недвижности Realexpo 2018, од Адора инженеринг ќе добијат подарок, комплетно опремена модерна кујна и целосно решение за внатрешното уредување на станот од архитект во компанијата. Купувачите на дом во Адора Flatiron,…

Повеќе
15/10/2018

Теренското лабораториско испитување утврди дека внатрешната градина за колективно домување Адора Diamond Garden поседува идеална микроклима со сите параметри на воздухот во оптимални вредности

Микроклиматските параметри во двата атриуми во објектот Адора Diamond Garden, преку измерената температура, релативната влажност, брзината на струење на воздухот и топлинското зрачење, се со оптимални вредности во препорачаните граници. Ова го потврдија параметрите од неодамнешното испитување на квалитетот на воздухот и амбиентот во внатрешноста на Дијамантската градина на Адора, од страна на теренската лабораторија…

Повеќе