НОВОСТИ

НОВОСТИ

АДОРА БИЗНИС ГРУПАЦИЈА И ВЕНКО АНДОНОВСКИ ПРЕКУ ХУМАНИТАРНА АУКЦИЈА СОЛИДАРНИ СО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

АДОРА БИЗНИС ГРУПАЦИЈА И ВЕНКО АНДОНОВСКИ ПРЕКУ ХУМАНИТАРНА АУКЦИЈА СОЛИДАРНИ СО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

„Човек може без храна 14 дена, без вода 7 дена, ама без смисла – ни еден Единствен миг!“ Ова е една од пораките на реномираниот писател Венко Андоновски, дописен член на МАНУ, што компанијата Адора инженеринг ја избра на хуманитарната аукција, чии средства се наменети за финансиска поддршка на настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија.

На доделувањето на годинашната награда „Стале Попов“ за романот „Папокот на светлината“ од Друштвото на писателите на Македонија, Андоновски, еден од најдобрите современи македонски писатели, ја покажа човечноста на дело. Тој напиша 15 авторски пораки на 15 ликовни платна, кои преку хуманитарна аукција ù беа понудени на бизнис заедницата под мотото „Купи порака и помогни на Турција и Сирија“, за собирање финансиски средства за донација со пораки да бидеме хумани, солидарни и единствени кога е најпотребно.

На неповторливиот проф. д-р Венко Андоновски што ние во „Адора инженеринг“ го знаеме како човечен, кому зборовите му се најмоќно оружје, му честитаме за престижната награда „Стале Попов“ и му порачуваме: „Драг наш пријателe, создавач на добри дела, немој да се менуваш, како таков човек ù требаш на Македонија!“

Адора

Поврзани вести

АНТОНИО ДАМЈАНОВСКИ НАШИОТ НАЈУСПЕШЕН МЛАД МОТО КРОС ТАЛЕНТ СО НАТАМОШНА ПОДДРШКА НА АДОРА ЈА СТАРТУВА НОВАТА СЕЗОНА

Со трка на отворениот македонски шампионат во недела во Гевгелија, нашата Адора Атлета Антонио Дамјановски, најталентираниот, најмлад и најуспешен мото крос возач во Македонија, ја

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДРАГАНА ЧИФЛИГАНЕЦ ЗА БИЗНИС ИНФО ОТКРИВА ДЕКА ИЗГРАДБАТА НА ОБЈЕКТ ВО ЦЕНТАРОТ НА СОЛУН Е НЕЈЗИН НОВ ПРЕДИЗВИК

Извршната директорка на Адора инженеринг, д-р Драгана Чифлиганец, во интервју за порталот Бизнис Инфо одговара на повеќе актуелни прашања за градежниот бизнис во Македонија и

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДЕСЕТ ГОДИНИ ПО ПРВИОТ ВЕШТАЧКИ ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА МЕДИУМИТЕ ВО СРБИЈА ПИШУВААТ ЗА ЗНАЧЕЊЕТО НА ОВОЈ ТЕСТ ЗА СТАБИЛНОСТА НА ОБЈЕКТИТЕ

Катастрофалните земјотреси во Турција и Сирија, каде тлото сеуште не мирува и неодамнешните потреси на Балканот, повторно ја актуелизираа важноста на квалитетот на градење за

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ДУШКО ЧИФЛИГАНЕЦ-ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА АДОРА БИЗНИС ГРУПАЦИЈА ВО БРЕНДОВИ КАПИТАЛ

„Во услови на огромна инфлација, стеснети пазари на капитал, енормен дисбаланс во цените на градежните материјали и отежнетите услови на работење, клучно беше да им

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АДОРА СО ФИНАНСИСКА ДОНАЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И РЕГИОНОТ, СО ПОРАКА ЗА ХУМАНОСТ И СОЛИДАРНОСТ

Компанијата „Адора инженеринг“, која е дел на интернационалната Адора Бизнис Групација,  донираше финансиски средства за настраданите во катастрофалниот земјотрес, кој однесе многу невини човечки животи

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ADORA BUSINESS GROUP ВО КАПИТАЛ – „НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ КОМПАНИИ 2021/22“

Под наслов „20 ГОДИНИ ADORA BUSINESS GROUP – БИЗНИС И ГЕОГРАФСКА ДИВЕРЗИФИКАЦИЈА“, магазинот КАПИТАЛ објави две страници тематски прилог во специјалната едиција „НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АРХИТЕКТ ЗОРИЦА БЛАЖЕВСКА-СОРАБОТНИК НА АДОРА ДОБИ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО

Универзитетскиот професор, архитект Зорица Блажевска ја прими наградата „Андреја Дамјанов“, за животно дело во областа на архитектурата и градителството, од Асоцијацијата на архитекти на Македонија

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ