НОВОСТИ

НОВОСТИ

Адора го поддржа 18 Републички литературен детски фестивал „Ракатки 2022“

Адора го поддржа 18 Републички литературен детски фестивал „Ракатки 2022“

Традиционалниот државен литературен детски фестивал „Ракатки 2022“, минатиот викенд го одбележа своето полнолетство, одржувајќи ја 18-тата манифестација во Основното Училиште „Блаже Конески“ во Скопје, со над 30 учесници.

И на оваа манифестација младите книжевни таленти го имаа главниот збор, беа читани и прогласени најдобрите литературни творби, песни и состави напишани на мајчин јазик за родниот крај и за татковината Македонија, а надарени ученици изведоа и музички точки, што го разубави фестивалот. И оваа литературна дружба мина во знакот на авторите и љубителите на убавиот пишан збор, ентузијастите втемелувачи на фестивалот, наставниците, возрасните поети, пријателите на децата и поддржувачите на „Ракатки“, меѓу кои е и Адора Бизнис Групацијата, општествено одговорен бренд со 20 годишна традиција.

„Горди сме затоа што има голем број млади литерати, кои ја искажуваат нивната љубов кон пишаниот збор и потврдуваат дека младешката поетска мисла е предизвик, кој ништо не може да го сопре. Таленти имало во минатотот, ги има сега, а ќе ги има и во идните генерации што ќе доаѓаат. Фестивалот се одржа и сега, благодарение на хумани луѓе, кои се наши верни поддржувачи и без кои не би можеле да ја реализираме манифестацијата“, порача одделенската наставничка и писателка Јадранка Клисарова, која од лани е на чело на фестивалот.

„Ракатки“ погледот го насочи кон следното 19-то фестивалско издание, а на Адора ù додели благодарница за соработката и поддршката за реализација на оваа ретка литературна манифестација, на радост на децата и сите оние што се грижат за нивното образование и воспитување.

Адора

Поврзани вести

Адора инженеринг во ТОП 200 – Успешна приказна од градежната индустрија

„Адора инженеринг, којашто го прослави својот 20ти роденден изминатата година, неуморно продолжува да работи и да постигнува нови успеси“- објави едицијата 200 НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Најчитаните српски медиуми пишуваат за нашиот комплекс 21st Century Zlatibor

Воодушевени од неодамнешните објави на најпрестижните светски instagram профили за архитектура, ентериер и дизајн, кои низ текст и фотографии, во суперлатив го претставија новиот апарт

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Со акцијата „Во спомен на Биби“, Адора обезбеди преглед на дојка за сите свои вработени жени

Под мотото „Свесни сме“, Адора Бизнис Групацијата организирано се придружи на розовиот октомври, месецот посветен на подигнување на свеста кај жените, за заедничка борба против

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Адора со хотелот на Златибор се најде на најпрестижните блогови за архитектура и дизајн во светот

„21st Century Zlatibor е уникатен кондо хотел лоциран во прекрасниот Златибор, во срцето на српските планини. Изграден од регионално реномираната Адора Бизнис Групација, тој е

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

„ОАЗА ОД ВКУС И ЕЛЕГАНЦИЈА НАСРЕД ПЛАНИНСКИ АМБИЕНТ“- 21ST CENTURY ZLATIBOR НИЗ ОБЈЕКТИВОТ НА SRBTEL.MK

Најпосетената планина во Србија, ова лето прослави 130 години од воведувањето на организираниот туризам. Во годината на јубилеот, за љубителите на планинскиот хедонизам, на Златибор

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

На 28-ми август, православниот празник Голема Богородица, во 2002 година, потврдениот успешен стопанственик, општественик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа приватната компанија Адора

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ