НОВОСТИ

НОВОСТИ

Душко Чифлиганец на традиционален прием кај британската амбасадорка во Македонија Рејчел Галовеј на промоција на престижниот магазин The Economist World in 2022 на македонски јазик

Душко Чифлиганец на традиционален прием кај британската амбасадорка во Македонија Рејчел Галовеј на промоција на престижниот магазин The Economist World in 2022 на македонски јазик

Душко Чифлиганец, заменик претседател на Адора бизнис групацијата, синоќа присуствуваше на традиционалниот прием во Британската резиденција во Скопје, чиј домаќин беше Нејзината Екселенција, амбасадорката на Обединетото Кралство во Македонија, Рејчел Галовеј.


На средбата во Британската резиденција, покрај претставниците на Британската амбасада, присуствуваше афирмираната бизнис елита од стопанскиот врв во Македонија. Неизбежни беа разговорите на актуелни теми за пандемиската, макроекономската и енергетска криза во Македонија, регионот и на глобално ниво, визиите и можностите за нивно надминување и за развој на иновации кои ги нуди иднината.


На приемот, кој вообичаено се одржува на крајот од годината, беше промовирано најновото издание на престижниот магазин The Economist „СВЕТОТ ВО 2022-та“ на македонски јазик, каде е објавено интервју со Душко Чифлиганец под наслов „Имаме стратегија да креираме стратешки диверзифицирано корпоративно портфолио во неколку клучни економски и стопански гранки“.

Адора

Поврзани вести

АДОРА АПЕЛИРА ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ И ВО ОВА ТЕШКО ВРЕМЕ ЗА БИЗНИС И ЖИВОТ

Адора Бизнис Групацијата, и покрај исклучително тешката 2022 година и големите предизвици со кои се соочува модерното општество на мировен, макро, микро економски и општестен

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја промовира автобиографската книга „Мојот македонски код“ по повод 20 години Адора и други јубилеи

„МОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОД – Живеам за да работам – Ако си борец ќе бидеш и творец“, е најновото авторско дело на проф. д-р Ванчо Чифлиганец,

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА КАДЕ АДОРА Е НАЈГОЛЕМ ПОЕДИНЕЧЕН АКЦИОНЕР СО ОДЛИЧЕН ТРИ-КВАРТАЛЕН РЕЗУЛТАТ ВО 2022 И НАЈВИСОК РАНГ ОД МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ НА ТОП 100 НАЈГОЛЕМИ БАНКИ ВО ЈИ ЕВРОПА

Од почетокот на годинава до крајот на септември, Комерцијална банка АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат од 1.850,8 милиони денари (30 милиони евра), што споредено

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР ЗА ПАРНОТО ГРЕЕЊЕ ВО СКОПЈЕ. АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ДОБИ ЦВРСТИ ГАРАНЦИИ ДЕКА ЕСМ ЌЕ ГИ КУПИ ТОПЛАНИТЕ ИСТОК И ЗАПАД И ЌЕ ГО ПЛАТИ ДОЛГОТ КОН КОМПАНИЈАТА

Менаџментот на Адора инженеринг доби цврсти гаранции од ЕСМ АД дека во најбрз можен рок, според сите домашни законски прописи ќе почне постапката за купопродажба

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ССК ГИ ПОВИКА ИНСТИТУЦИИТЕ НИЗ ДИЈАЛОГ СО АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ДА ГО РЕШАТ ПРАШАЊЕТО СО ТОПЛАНИТЕ ЗА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ ТОПЛИНСКА ЕНЕРГИЈА ВО СКОПЈЕ И ДА СЕ ПОКАЖЕ ДЕКА ВЛАДЕЕ ПРАВОТО ВО ДРЖАВАТА

Сојузот на стопански комори на Македонија во соопштение до јавноста ù даде безрезервна поддршка на компанијата Адора инженеринг со апел дека правото на сопственост е

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ