НОВОСТИ

НОВОСТИ

Ранци со училишен прибор добија сите првачиња во Радовиш под слоганот „Само делата се вистина“ од „Адора инженеринг“

Ранци со училишен прибор добија сите првачиња во Радовиш под слоганот „Само делата се вистина“ од „Адора инженеринг“

Среќен почеток на новата школска година, на 280 првачиња од Радовиш со ранци и комплетен училишен прибор, за да редат големи успеси во учењето и во животот, им посакаа генералниот директор на „Адора инженеринг“, проф.д-р Ванчо Чифлиганец, заменик генералниот директор Душко Чифлиганец и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

На радоста на првачињата ù немаше крај, а добија и многу поучни пораки.
„Сакани првачиња, не можам да Ви опишам колку пријатно се чувствувам што сум денес со Вас и што барем за еден момент ме вративте 60 години назад, на моите неполни 7 години кога зачекорив во училиште, кога прв пат седнав во школската клупа. Како и Вие денес на Вашите пионерски години, исполнети со радост, со фантазии, кога сонувате што ќе бидете во иднина во Вашиот светол живот.
До пред неколку дена си игравте со Вашите другарчиња во дворовите, на игралиштата, бевте механичари, сигурно сте ги поправале и расклопувале Вашите играчки-автомобили, во Вашите игри бевте инженери и градевте кули од песок, лекари, медицински сестри, учителки, полицајци, а денес сте во школските клупи каде треба да учите, да стекнете знаења за да Ви се остварат Вашите желби.
Од денес училиштето е Вашиот втор дом, наставниците Ваши втори родители, а стекнатото знаење, другарство, човечност, трудољубивост и Вашите оценки ќе бидат Вашите дела со кои ќе се гордеете Вие самите, бидејќи во животот „Само делата се вистина“. Оваа реченица, запишана на Вашите ранци нека Ве потсетува на зборовите на чичко Ванчо за да Ве поттикнува да учите и да бидете нашите идни техничари, инженери, програмери, истражувачи, магистри, доктори, научници, професори и да го работите она што ќе ве прави среќни. Вашата среќа ќе биде причина да бидете успешни, а Вашите родители задоволни и да продолжите да го развивате Радовиш и нашата Македонија да бидат убави места за живеење, со што ќе дадете придонес и во современиот свет.
И на крајот уште еден мој совет, паралелно со учењето, во слободното време бавете се со спорт. Спортот, заедно со учењето ќе Ве направат силни личности, бидејќи спортот и учењето се како брат и сестра, како вода и сонце. Сакани мои првачиња, Ви посакувам многу енергија, здравје, среќа и нека Ви се остварат сите желби во учењето и во животот. Учете и создавајте добри дела за Радовиш, за нашата Македонија!“, се дел од пораките што им ги упати проф. д-р Ванчо Чифлиганец на првачињата во Радовиш.

Смарт табли, лаптопи, компјутери, стипендии за талентирани студенти и надарени спортисти, современи медицински апарати за лабораторијата во Здравствениот дом во Радовиш, помош на поединци, изградба на нова куќа на место на опожарениот дом, годинава ранци и комплетен прибор за сите 280 првачиња во Радовиш, се само дел од низата донации доделени во изминатите 20 години од „Адора инженеринг“ и „Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец“, бидејќи нивниот основач, Чифлиганец смета дека образованието и здравството се клучните столбови за развој на едно општество.

Градоначалникот на Општина Радовиш, Ацо Ристов од срце им го честита почетокот на учебната година на првачињата, на кои им посака многу нови другарства и изобилство знаења за да се развијат во чесни и одговорни личности.

Адора

Поврзани вести

Адора инженеринг во ТОП 200 – Успешна приказна од градежната индустрија

„Адора инженеринг, којашто го прослави својот 20ти роденден изминатата година, неуморно продолжува да работи и да постигнува нови успеси“- објави едицијата 200 НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Најчитаните српски медиуми пишуваат за нашиот комплекс 21st Century Zlatibor

Воодушевени од неодамнешните објави на најпрестижните светски instagram профили за архитектура, ентериер и дизајн, кои низ текст и фотографии, во суперлатив го претставија новиот апарт

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Со акцијата „Во спомен на Биби“, Адора обезбеди преглед на дојка за сите свои вработени жени

Под мотото „Свесни сме“, Адора Бизнис Групацијата организирано се придружи на розовиот октомври, месецот посветен на подигнување на свеста кај жените, за заедничка борба против

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Адора со хотелот на Златибор се најде на најпрестижните блогови за архитектура и дизајн во светот

„21st Century Zlatibor е уникатен кондо хотел лоциран во прекрасниот Златибор, во срцето на српските планини. Изграден од регионално реномираната Адора Бизнис Групација, тој е

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

„ОАЗА ОД ВКУС И ЕЛЕГАНЦИЈА НАСРЕД ПЛАНИНСКИ АМБИЕНТ“- 21ST CENTURY ZLATIBOR НИЗ ОБЈЕКТИВОТ НА SRBTEL.MK

Најпосетената планина во Србија, ова лето прослави 130 години од воведувањето на организираниот туризам. Во годината на јубилеот, за љубителите на планинскиот хедонизам, на Златибор

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

На 28-ми август, православниот празник Голема Богородица, во 2002 година, потврдениот успешен стопанственик, општественик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа приватната компанија Адора

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ