НОВОСТИ

НОВОСТИ

Скопското студио Dancers United е петкратен светски првак на Европското првенство во танц Варшава 2022

Скопското студио Dancers United е петкратен светски првак на Европското првенство во танц Варшава 2022

Инклузивната група Dancers United од Македонија, со танчери со типичиен и атипичен развој, која на Европското првенство во танц во Полска 2022 минатиот викенд учествуваше со поддршка на Адора Бизнис Групацијата, петта година по ред се закити со златен медал на Светскиот куп во рамките на ова првенство.

Танчерите од скопското студио Dancers United со типичен развој, во Македонија се вратија со куп награди. Златен медал освои групата Latino show во категоријата младинци, сребрени медали освои малата група Latino show во категоријата деца и јуниори. Шампионската титула на танцовото првенство ја понесе најмладaта танчерка, европската првенка Емили Нера Кочан, во категоријата Mini kids Latino show, а сребрени и бронзени медали во категоријата Latino tanci освоија соло девојки и младински парови.

Танчерското студио Dancers United на Европското првенство настапи со 50 кореографии. Повеќе години наназад, овој клуб продуцира танчери и танчерки од врвен ранг, кои како вистински културни амбасадори, на Македонија ù носат голем број медали на националните, европски и светски шампионати.

Брендот Адора и во ова кризно време продолжува со поддршка на младите таленти во спортот, науката, културата и уметноста, во духот на својата 20 годишна хумана, општествено одговорна мисија.

Адора

Поврзани вести

МЛАДИТЕ НАТПРЕВАРУВАЧИ НА КБК АДОРА СО 5 – ЗЛАТНИ СРЕБРЕНИ И БРОНЗЕНИ МЕДАЉИ НА SERBIA OPEN WAKO EUROPEAN CUP

Младите талентирани кик боксери од КБК Адора, минатиот викенд остварија одлични резултати на Serbia Open, WAKO European Cup ranking tournament. Од турнирот во Белград, тие

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЛОБОДАН ИВЧЕСКИ НАШИОТ СЕНИОР МОТО КРОС ШАМПИОН СО ПОДДРШКА НА АДОРА ТРИУМФИРАШЕ НА СТАРТОТ НА СЕЗОНАТА 2023

Слободан Ивчески Цобо, државниот мото крос MX Сениор шампион, освои две први места натпреварувајќи се на првиот отворен Македонски шампионат со кој мото крос сезоната

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЧЕСТИТКИ ОД АДОРА ЗА ВРВНОТО ПРИЗНАНИЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА „НАЈДОБРА БАНКА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА 2023“

Компанијата Адора инженеринг, како еден од значајните поединечни акционери и квалификуван акционер во Комерцијална банка АД Скопје, на сите вработени, на целиот менаџерски тим и

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АНТОНИО ДАМЈАНОВСКИ НАШИОТ НАЈУСПЕШЕН МЛАД МОТО КРОС ТАЛЕНТ СО НАТАМОШНА ПОДДРШКА НА АДОРА ЈА СТАРТУВА НОВАТА СЕЗОНА

Со трка на отворениот македонски шампионат во недела во Гевгелија, нашата Адора Атлета Антонио Дамјановски, најталентираниот, најмлад и најуспешен мото крос возач во Македонија, ја

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ