НОВОСТИ

НОВОСТИ

ЧЕСТИТ 20 ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ АДОРА – САМО ДЕЛАТА СЕ ВИСТИНА

ЧЕСТИТ 20 ГОДИШЕН ЈУБИЛЕЈ АДОРА – САМО ДЕЛАТА СЕ ВИСТИНА

На 28-ми август 2002-ра година, на православниот празник Успение на Пресвета Богородица и Денот на рударите, докажаниот стопанственик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа Адора инженеринг, компанија со примарна дејност градежништво-висока градба. Празникот Голема Богородица е патрон-заштитник на компанијата, која годинава одбележува 20 годишен јубилеј од своето постоење, успешно делување во различни бизнис сфери, долга и богата хумана мисија со многубројни филантропски дела.

Во 20 години неуморна и посветена работа, со воведување пионерски, најсовремени решенија за сигурно, квалитетно и економично домување, овој градежен бренд има изградено 40 репрезентативни станбено-деловни објекти, подигнувајќи ги стандардите и границите на домашниот пазар на недвижности. За успесите на Адора сведочат 400-те илјади метри квадратни вкупно изградена површина на градби, во чија цврстина и стабилност се вградени 170 илјади m³ бетон и 18 илјади тони армирано железо. Во над 3.000 домови на Адора денес среќно живее и работи цел град со повеќе од 13 илјади жители.

Освен во високата градба, Адора инженеринг е присутна и во финансиско-банкарскиот сектор, каде таа е најголем поединечен сопственик со 14,99% од капиталот на Комерцијална Банка АД Скопје, има акционерски удели во други банки и фармацевтската индустрија, брендот е дел од енергетската дејност во Македонија, а присутен е и на пазарот на недвижноста во Србија и Грција.

Адора има долгогодишна корпоративна општествено одговорна традиција и заедно со Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец, има вложено над 5 милиони евра за поддршка на заедницата и многу љубов за изградба на подобар, похуман и посреќен свет со еднакви можности за сите граѓани во Македонија и Србија.

Со благодарност до големото семејство Адора, до 500-тината вработени кои биле дел од компанијата, до сите купувачи, клиенти и соработници, соочена со сите предизвици и неизвесности на новото време, Адора Бизнис Групацијата најавува дека храбро и визионерски и натаму ќе го потврдува своето мото Само делата се вистина.

Адора

Поврзани вести

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

На 28-ми август, православниот празник Голема Богородица, во 2002 година, потврдениот успешен стопанственик, општественик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа приватната компанија Адора

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

МЛАДИТЕ НАТПРЕВАРУВАЧИ НА КБК АДОРА СО 5 – ЗЛАТНИ СРЕБРЕНИ И БРОНЗЕНИ МЕДАЉИ НА SERBIA OPEN WAKO EUROPEAN CUP

Младите талентирани кик боксери од КБК Адора, минатиот викенд остварија одлични резултати на Serbia Open, WAKO European Cup ranking tournament. Од турнирот во Белград, тие

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЛОБОДАН ИВЧЕСКИ НАШИОТ СЕНИОР МОТО КРОС ШАМПИОН СО ПОДДРШКА НА АДОРА ТРИУМФИРАШЕ НА СТАРТОТ НА СЕЗОНАТА 2023

Слободан Ивчески Цобо, државниот мото крос MX Сениор шампион, освои две први места натпреварувајќи се на првиот отворен Македонски шампионат со кој мото крос сезоната

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЧЕСТИТКИ ОД АДОРА ЗА ВРВНОТО ПРИЗНАНИЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА „НАЈДОБРА БАНКА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА 2023“

Компанијата Адора инженеринг, како еден од значајните поединечни акционери и квалификуван акционер во Комерцијална банка АД Скопје, на сите вработени, на целиот менаџерски тим и

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АНТОНИО ДАМЈАНОВСКИ НАШИОТ НАЈУСПЕШЕН МЛАД МОТО КРОС ТАЛЕНТ СО НАТАМОШНА ПОДДРШКА НА АДОРА ЈА СТАРТУВА НОВАТА СЕЗОНА

Со трка на отворениот македонски шампионат во недела во Гевгелија, нашата Адора Атлета Антонио Дамјановски, најталентираниот, најмлад и најуспешен мото крос возач во Македонија, ја

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ