НОВОСТИ

НОВОСТИ

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

На 28-ми август, православниот празник Голема Богородица, во 2002 година, потврдениот успешен стопанственик, општественик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа приватната компанија Адора инженеринг. Под мотото Само делата се вистина и под заштита на Патронот Пресвета Богородица, компанијата со основна дејност изградба на станбени и нестанбени згради, прерасна во предводник кој ги помести границите на пазарот за недвижности, стана синоним за стабилни, квалитетни и иновативни домови и пример за општествена одговорност во сферата на бизнисот. Адора инженеринг 21 година е лидер во градежниот сектор – висока градба и секогаш e во врвот на најуспешните компании во Македонија, 10 години меѓу 50-те најуспешни компании, а 6 години меѓу 25-те најуспешни компании во Македонија.

Низ стратешка бизнис и географска диверзификација, последните години градежната дејност ја проширивме во регионот на Балканот. На прекрасниот Златибор го изградивме автентичниот апарт хотел 21st Century Zlatibor Residence, Spa & Wellness by Adora, наш прв, пионерски проект во Србија. Овој уникатен концепт на хотелски комплекс со инвестициски апартмани, единствен по силниот авторски израз и дизајн на екстериерот и ентериерот, нуди бескомпромисен квалитет на задоволства и за најпребирливите планински хедонисти.

Во Грција, во срцето на централното старо градско јадро на Солун, го градиме станбено-деловниот објект Thessaloniki 21, создаден за домување и бизнис со препознатливата урбана елеганција на овој мегалополис. За совршен морски одмор во еколошки чиста природа, во Грција ги изградивме туристичкиот бутик комплекс B&D Luxury Suites на Голден бич, една од најубавите плажи на зелениот остров Тасос, и комплексот со луксузни вили над плажата во питоресктното Криопиги на Халкидики.

Во текот на изминатите 21 година имаме изградено 400.000 m² површина, 40 објекти во Скопје, Охрид, Струмица, Македонија и регионот, 3.000 домови со 13.000 жители, а за изградба на подобар свет, имаме вложено над 5 милиони евра. Веруваме дека по повеќегодишните мораториуми за градење, доаѓаат посветли времиња и дека во амбиент на поволна бизнис клима, повторно ќе градиме на македонскиот пазар. На најатрактивна локација каде се вкрстуваат сите патишта во Скопје, нашата визија е да изградиме нов урбан комплекс, достоен да го краси срцето на главниот град.

Адора

Поврзани вести

Во најтешките времиња носевме храбри одлуки. Душко Чифлиганец од Адора со впечатлив настап на форумот на најугледниот економски магазин во Скопје

„Градежништвото било, е и во иднина ќе биде наша примарна бизнис љубов, деловна пасија, што и покрај бизнис диверзификацијата на полето на финансиите, банкарството и

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ИДНИНАТА ПОЧНУВА ДОМА

Извршната претседателка на Адора Бизнис Групацијата, д-р Драгана Чифлиганец е избрана за млада жена – бизнис херој, која успешно гради краиера – да биде пример

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Адора инженеринг во ТОП 200 – Успешна приказна од градежната индустрија

„Адора инженеринг, којашто го прослави својот 20ти роденден изминатата година, неуморно продолжува да работи и да постигнува нови успеси“- објави едицијата 200 НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Најчитаните српски медиуми пишуваат за нашиот комплекс 21st Century Zlatibor

Воодушевени од неодамнешните објави на најпрестижните светски instagram профили за архитектура, ентериер и дизајн, кои низ текст и фотографии, во суперлатив го претставија новиот апарт

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Со акцијата „Во спомен на Биби“, Адора обезбеди преглед на дојка за сите свои вработени жени

Под мотото „Свесни сме“, Адора Бизнис Групацијата организирано се придружи на розовиот октомври, месецот посветен на подигнување на свеста кај жените, за заедничка борба против

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ