НОВОСТИ

НОВОСТИ

Честит Божиќ, празникот на Христовото раѓање

Честит Божиќ, празникот на Христовото раѓање

Адора Бизнис Групација на сите православни христијани кои го слават Божиќ според Јулијанскиот календар, им го честита големиот празник на раѓањето Христово.

Празнувањето го најавуваат предвесниците, малите весели коледарчиња кои ги посетуваат куќите во утринските часови на Бадник, 6-ти јануари, пеејќи коледарски песни, а од домаќините се дарувани со подароци. Вечерта на Бадник, на трпезите има посна храна, а најстариот член на семејството го крши кравајчето, питата или погачата со паричка, која се дели на сите во домот, се остава парче за Бога и куќата и оној што ќе ја најде паричката се смета дека ќе биде најсреќен и најуспешен во претстојната година. Овој обичај во одредени делови на Македонија се практикува на христијанскиот празник Василица, за Православната Нова Година.

Раѓањето на спасителот Исус Христос, православните верници во Македонија го слават на 7-ми јануари, честитајќи си го празникот со поздравот „Христос се роди. Навистина се роди“. По традиција, Божиќ се слави во кругот на семејството и најблиските, со богата трпеза и со најубави желби, за добро здравје, радост, хармонија, мир, хуманост, солидарност, помагање, просперитет и поубава,  посветла иднина, симболизирана со Исусовата ѕвезда. За многу години да ни е Божиќ, да ни донесе поубава, поздрава и посреќна иднина на сите славеници!

Адора

Поврзани вести

МЛАДИТЕ НАТПРЕВАРУВАЧИ НА КБК АДОРА СО 5 – ЗЛАТНИ СРЕБРЕНИ И БРОНЗЕНИ МЕДАЉИ НА SERBIA OPEN WAKO EUROPEAN CUP

Младите талентирани кик боксери од КБК Адора, минатиот викенд остварија одлични резултати на Serbia Open, WAKO European Cup ranking tournament. Од турнирот во Белград, тие

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

СЛОБОДАН ИВЧЕСКИ НАШИОТ СЕНИОР МОТО КРОС ШАМПИОН СО ПОДДРШКА НА АДОРА ТРИУМФИРАШЕ НА СТАРТОТ НА СЕЗОНАТА 2023

Слободан Ивчески Цобо, државниот мото крос MX Сениор шампион, освои две први места натпреварувајќи се на првиот отворен Македонски шампионат со кој мото крос сезоната

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ЧЕСТИТКИ ОД АДОРА ЗА ВРВНОТО ПРИЗНАНИЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА „НАЈДОБРА БАНКА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА 2023“

Компанијата Адора инженеринг, како еден од значајните поединечни акционери и квалификуван акционер во Комерцијална банка АД Скопје, на сите вработени, на целиот менаџерски тим и

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

АНТОНИО ДАМЈАНОВСКИ НАШИОТ НАЈУСПЕШЕН МЛАД МОТО КРОС ТАЛЕНТ СО НАТАМОШНА ПОДДРШКА НА АДОРА ЈА СТАРТУВА НОВАТА СЕЗОНА

Со трка на отворениот македонски шампионат во недела во Гевгелија, нашата Адора Атлета Антонио Дамјановски, најталентираниот, најмлад и најуспешен мото крос возач во Македонија, ја

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ