НОВОСТИ

НОВОСТИ

НА 28-МИ АВГУСТ, ПРАЗНИКОТ ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА, АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ГО ОДБЕЛЕЖУВА 11-ТИОТ РОДЕНДЕН

НА 28-МИ АВГУСТ, ПРАЗНИКОТ ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА, АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ГО ОДБЕЛЕЖУВА 11-ТИОТ РОДЕНДЕН

На 28-ми август, православниот празник „Пресвета Богородица“ и Денот на македонските рудари, „Адора Инженеринг“ слави 11 години од постоењето.   Компанијата, 11-тиот роденден го одбележува како прва по успех градежна компанија во Македонија и на 12-то место меѓу најуспешните компании во 2012 година, според рангирањето на Централниот Регистар на Р. М. Во изминатите години, компанијата  изгради 1.500 елитни станови во Скопје, Охрид и Струмица, со примена на највисоките стандарди за современо,  безбедно, квалитетно и економично домување, а годинава инвестира во три нови станбено-деловни објекти во современата општина Аеродром, Скопје. „Адора Инженеринг“ е прва компанија што од независноста на Македонија, по повод 50 години од скопскиот земјотрес, заедно со ИЗИИС, со „вештачки земјотрес“ на станбена десеткатница во општина Аеродром, Скопје, ја  докажа врвната асеизмичка стабилност на елитните објекти.

Елитен станбено-деловен објект Скопје-Центар-Под Водно

11-тиот роденден на празникот „Голема Богородица“, заштитничка на компанијата, „Адора Инженеринг“ го одбележува со повеќе престижни признанија: единствен градежен супербренд во Македонија во 2013/2014 година, најеколошка компанија во 2013 година,  прогласена од Град Скопје, признанието за најдобра компанија и најуспешен менаџер во 2012 година од Европската Бизнис Асамблеа,  наградата за корпоративна филантропија за 2012 година, осумте награди за најдобри општествено одговорни практики во Македонија од министерството за економија… Во општина Аеродром, Скопје, каде компанијата има најмногу инвестиции, како донација на „Адора Инженеринг, со ктиторство на ген. дир, проф. д-р Ванчо Чифлиганец со семејството, се гради црковниот храм „Свети Јован Крстител“ во паркот со авион во Ново Лисиче, на кејот на реката Вардар.

Поглаварот на МПЦ, Архиепископот г.г. Стефан со ктиторот, проф. д-р Ванчо Чифлиганец, кај црквата Свети Јован Крстител

Постигнатите резултати не обврзуваат да продолжиме во насока на уште поуспешен развој на градежниот бренд Адора Инженеринг, за подобра и посреќна иднина на граѓаните на Македонија.

Елитен станбен објект Охрид-Билјанини Извори
Елитна станбена населба Адора-Ново Лисиче-Аеродром-Скопје

 

 

 

 

            

Адора

Поврзани вести

Адора инженеринг во ТОП 200 – Успешна приказна од градежната индустрија

„Адора инженеринг, којашто го прослави својот 20ти роденден изминатата година, неуморно продолжува да работи и да постигнува нови успеси“- објави едицијата 200 НАЈГОЛЕМИ И НАЈУСПЕШНИ

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Најчитаните српски медиуми пишуваат за нашиот комплекс 21st Century Zlatibor

Воодушевени од неодамнешните објави на најпрестижните светски instagram профили за архитектура, ентериер и дизајн, кои низ текст и фотографии, во суперлатив го претставија новиот апарт

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Со акцијата „Во спомен на Биби“, Адора обезбеди преглед на дојка за сите свои вработени жени

Под мотото „Свесни сме“, Адора Бизнис Групацијата организирано се придружи на розовиот октомври, месецот посветен на подигнување на свеста кај жените, за заедничка борба против

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Адора со хотелот на Златибор се најде на најпрестижните блогови за архитектура и дизајн во светот

„21st Century Zlatibor е уникатен кондо хотел лоциран во прекрасниот Златибор, во срцето на српските планини. Изграден од регионално реномираната Адора Бизнис Групација, тој е

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

„ОАЗА ОД ВКУС И ЕЛЕГАНЦИЈА НАСРЕД ПЛАНИНСКИ АМБИЕНТ“- 21ST CENTURY ZLATIBOR НИЗ ОБЈЕКТИВОТ НА SRBTEL.MK

Најпосетената планина во Србија, ова лето прослави 130 години од воведувањето на организираниот туризам. Во годината на јубилеот, за љубителите на планинскиот хедонизам, на Златибор

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

21 години Лидер & Предводник во високата градба во Македонија

На 28-ми август, православниот празник Голема Богородица, во 2002 година, потврдениот успешен стопанственик, општественик и филантроп, проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја основа приватната компанија Адора

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ