НОВОСТИ

НОВОСТИ

Мохамед Ибрагимов, Насе Насев, и Александар Рангелов во посета на Проф. д-р Ванчо Чифлиганец и Адора инженеринг

Мохамед Ибрагимов, Насе Насев, и Александар Рангелов во посета на Проф. д-р Ванчо Чифлиганец и Адора инженеринг

Денес почесен гостин на Адора инженеринг дооел-Скопје, беше Мохамед Ибрагимов, трострук европски шампион во борење слободен стил, вице шампион на светот, освојувач на бронза за Македонија на Олимпијадата во Сиднеј, и учесник во освојувањето на Клубската Европска и Светска Шампионска титула на БК „Бучим-Јака“ во 1996 година. 

Во пријателска и спортска атмосвера големиот борачки ас Мохамед Ибрагимов го угости Проф. д-р Ванчо Чифлиганец заедно со долгогодишниот спорстки работник, синонимот на македонскиот олимпизам, Насе Насев, и Александар потомокот на тренерот кој беше основоположник на македонскиот боречки спорт Бојан Рангелов. 

 Долгогодишните пријатели си посакаа остварување на личните желби за успех и среќа во Новата 2015 година но и враќање на некогашниот сјај кој го имаше боречкиот и спортот воопшто во Македонија, Европа и Светот, во клубски но и индивидуални олимписки натпреварувања. 

Високите спортски гости,со визионерот Чифлиганец кој замисли, менаџираше и оствари Македонија да се искачи на светските тронови во борење, евоцираа спомени од деведесеттите, кога се создаваа борачи како Мохамед  Ибрагимов за да ја  прослават  Македонија, закитувајќи се со златни медали  на многу европски, светски и олимписки натпревари во борење.

Чифлиганец не го криеше своето задоволство што по толку години дури од Русија  во посета му дојде  драгиот Мухамед Ибрагимов, и потсети дека заедно со Шабан Трстена, Шабан Сеиди, Валери Верхушин, Зоран Шоров Павле Јованов (Филката), Маријан Наумов, Јонче Иванов, и други Ибрагимов  е еден од најтрофејните македонски борачи на сите времиња. Борач со кој сите се гордееме.

Ибрагимов истакна дека во Македонија дошол во средината на  деведесеттите, безмалку како голобрадо момче, но Македонија веднаш му влегла во срцето, ја засакал исто како својата родина и го земал македонското државјанство, со кое и ден денес се гордее. 

Тој во ова пригода се заблагодари на Чифлиганец и Македонија бидејки дале многу голем позитивен импулс на почетокот на неговата спортска кариера, со квалитетни тренинзи. Истакна дека  искуството, знаењето и вештините кои ги стекнал во Радовиш биле од непроценлива вредност  и тие  му овозможиле натпреварувајќи се под Македонското знаме  да ги постигне своите најголеми спортски успеси. 

Мохамед Ибрагимов истакна, дека и од ова временска дистанца, неговото срце  го чувствува истиот жар и елан како тогаш кога не се штедел во борбите како член на БК „Бучим Јака“-Радовиш, и е горд што можел да даде свој допринос за освојувањето шампионски титули и медали за Македонија. Во знак на благодарност за се што за него сториле овде, Мохамед Ибрагимов е подготвен да се вклучи во сегашниот застој а иден развој на боречките спортови во Македонија доколку има интерес од пошироката спортска јавност на Македонија.

 

Адора

Поврзани вести

АДОРА АПЕЛИРА ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ И ВО ОВА ТЕШКО ВРЕМЕ ЗА БИЗНИС И ЖИВОТ

Адора Бизнис Групацијата, и покрај исклучително тешката 2022 година и големите предизвици со кои се соочува модерното општество на мировен, макро, микро економски и општестен

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

Проф. д-р Ванчо Чифлиганец ја промовира автобиографската книга „Мојот македонски код“ по повод 20 години Адора и други јубилеи

„МОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОД – Живеам за да работам – Ако си борец ќе бидеш и творец“, е најновото авторско дело на проф. д-р Ванчо Чифлиганец,

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА КАДЕ АДОРА Е НАЈГОЛЕМ ПОЕДИНЕЧЕН АКЦИОНЕР СО ОДЛИЧЕН ТРИ-КВАРТАЛЕН РЕЗУЛТАТ ВО 2022 И НАЈВИСОК РАНГ ОД МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ НА ТОП 100 НАЈГОЛЕМИ БАНКИ ВО ЈИ ЕВРОПА

Од почетокот на годинава до крајот на септември, Комерцијална банка АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат од 1.850,8 милиони денари (30 милиони евра), што споредено

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР ЗА ПАРНОТО ГРЕЕЊЕ ВО СКОПЈЕ. АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ДОБИ ЦВРСТИ ГАРАНЦИИ ДЕКА ЕСМ ЌЕ ГИ КУПИ ТОПЛАНИТЕ ИСТОК И ЗАПАД И ЌЕ ГО ПЛАТИ ДОЛГОТ КОН КОМПАНИЈАТА

Менаџментот на Адора инженеринг доби цврсти гаранции од ЕСМ АД дека во најбрз можен рок, според сите домашни законски прописи ќе почне постапката за купопродажба

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ

ССК ГИ ПОВИКА ИНСТИТУЦИИТЕ НИЗ ДИЈАЛОГ СО АДОРА ИНЖЕНЕРИНГ ДА ГО РЕШАТ ПРАШАЊЕТО СО ТОПЛАНИТЕ ЗА ДА СЕ ОБЕЗБЕДИ ТОПЛИНСКА ЕНЕРГИЈА ВО СКОПЈЕ И ДА СЕ ПОКАЖЕ ДЕКА ВЛАДЕЕ ПРАВОТО ВО ДРЖАВАТА

Сојузот на стопански комори на Македонија во соопштение до јавноста ù даде безрезервна поддршка на компанијата Адора инженеринг со апел дека правото на сопственост е

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ